İÇLEK AR & VR : Wormholes

Eser birbirinden farklı ve benzersiz 26 parça (artabilen) heykel koleksiyonu ve bu heykellere eklenen her biri farklı içeriğe sahip; artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) medyalarından oluşan bir dijital sanat enstalasyondur.

Proje Bilgileri:

  • Kategori: Sanat, tasarım, teknoloji
  • Medya: 10 x 10 x 10 cm 3d baskı heykeller + Interaktif Mobil Uygulama
  • Yıl: 2016-2017
  • Ekip: Oğuz Emre Bal, Ayhan Karaca, Eti Kastoryano, Zafer Masalcı
  • Fotograflar : Volkan Erkan, Ömer Sedat Yenidoğan
  • Teknoloji: IOS, Android, Unity 3D, Vuforia, Google VR, Samsung Gear VR.

İçlek Kapalı

İçlek Açık
İçlek Sergi

Eser birbirinden farklı ve benzersiz 26 parça (artabilen) heykel koleksiyonu ve bu heykellere eklenen her biri farklı içeriğe sahip; artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) medyalarından oluşan bir dijital sanat enstalasyondur. Fiziksel heykeller eserin bedenini, eklemlenmiş dijital içerikler bilincini temsil eder. Heykellerin her biri 10cm X 10cm X 10cm hacmindedir. Mekanın özelliklerine göre kurgulanarak ve yerleştirilmiştir. Modülerliği sayesinde yerleştirildiği yerin hacmini kaplayacak şekilde tasarlanmıştır.

Proje Deneyimi:

Seyirci eseri deneyimlemek için öncelikle koleksiyondan bir heykel seçer. Daha sonra üzerindeki karekod ve bu karekod ile çalışan esere özel bir mobil uygulama yardımı ile artırılmış gerçeklik üzerinde deneyimler. Daha sonra ise yine aynı mobil uygulama ile sanal gerçeklik ortamında deneyimler.

Seyirci eseri deneyimlemek için öncelikle bir heykel seçer.
AR Deneyim : Daha sonra üzerindeki karekod ve bu karekod ile çalışan esere özel bir mobil uygulama yardımı ile artırılmış gerçeklik üzerinde deneyimler.
VR Deneyim : Daha sonra ise yine aynı mobil uygulama ile sanal gerçeklik ortamında deneyimler.

Mobil uygulama seyircinin mobil cihazları ile uyumludur. Sergi esnasında seyirci dilerse mobil uygulamayı telefonuna indirebilir.

Proje’nin konusu ve içeriği:

“Dışı olan her şeyin bir de içi vardır. Dış içten, iç dıştan pek anlaşılmaz”.

Oğuz Emre Bal

Proje’de metaforik anlamda iç ve dış arasında ilişkiler ve durumlar incelenir ve bu ilişkiler yeniden kurulur. Kimi zaman iç dışla bütünleşir, kimi zaman farklılaşır kimi zaman ise kopar. İçten dışa, dıştan içe bu akışın oluşturduğu dönüşümün döngüsel süreçleri eserlerin temel motivasyonunu oluşturur.

Proje’de bu döngünün verdiği değişimin izlerinde motivisayonunu tekrarlanır ve her tekrarda eserler yeni bir duruma evrilerek çeşitlenir. Hayat iç ve dış arasındaki ince katmanda akar. Seyirci İçlek Projesi’nde eserleri incelerken çıplak gözle fiziksel dünyanın gerçekliği üzerine kurgulanmış alanı görür, eserlerin dış gerçekliğini deneyimler. VR/AR gözlüklerini kullandığında ise aynı eser üzerine kurgulanmış sanal gerçeklik deneyimini görür. Böylece eserin iç ve dış ilişkilerini deneyimleme imkanına sahip olur.

Proje için bu doğrultuda ilk seçilen tema; solucan deliği anlamındaki “wormhole” metaforundan referans alınarak üretilmiştir. Proje bir solucanın yaşamak için içine girdiği ve girdiği şeyi kendisine mekan etmesini konu alır. Solucan her defasında bu şeye girdiğinde farklı bir yoldan gider, Bu şekilde her defasında farklı bir mekan deneyimi yaşar. 

Eser koleksiyonu bu deneyimlerin evrenine odaklanır. Koleksiyona ait her bir heykelde solucanın bu deneyimi temsil edilir. Koleksiyonun bütün parçaları ile solucanın yapabileceği bazı sonlu olasılıklardır. Solucanın yapacağı bütün olasılıklar sonsuz olduğunduğun eser asla tam anlamı ile bitemez ve kendini üretmeye devam eder. Eser bu olasılıkların üretildiği kümülatif bir zaman-olasılık-mekan evrenidir.

Sergiler:

Eyl 2018 – Cyfest 11 – Venedik/ ITALYA

Eyl 2018 – Smartcon – Istanbul / Turkey

May 2018 – ADAF 2018 – Atina / Yunanistan

Nis 2018 – SONAR +D 2018 – Istanbul / Turkiye

Şub 2018 – Cyfest 11 – St Petersburg / Rusya

Ara 2017 – Istanbul Innovation Week – Artbiztech Exhibition

Kas 2017 – Artist 2017 – Out of the Way

Eyl 2017 – OTOMATA – Mixer Art Gallery

May 2017 – BANG! Innovation Prix

İndirme Bağlantıları:

İndirme Linki