X- Scapes Sanat Projesi

Kaydedilemeyen Zaman Mekansal Deneyimler // Unrecordable Time-Spatial Experiences…

X – Scapes

PROJE BİLGİLERİ:

  • Kategori: Sanat, tasarım, teknoloji
  • Medya: Dijital Animasyon , Interaktif Enstelasyon
  • Yıl: 2016-devam
  • Ekip: Oğuz Emre Bal
  • Teknoloji: Arduino, Procreate, Zoetropic, Adobe After Effects, Project Mapping

Günümüzde kayıt teknolojileri istediğimiz her ânı kaydetmemize yaramaktadır. Bu zaman-mekânsal bilgi daha sonrasında hatırlandığında, geçmişten beslenen gerçekliğimizin oluşmasına olanak sağlamaktadır.   Bu teknolojiler her ne kadar her anımızı kayıt etsede, hala kaydedemediği alanlar bulunmaktadır. 

X-Scapes projesi bir şekilde kaydedilememiş veya kaydedileceyecek zaman-mekansal deneyimlerin gerçeklikleri, yani bilinç-mekanlardır.  Dreamscapes (DS), Memoscapes(MS), Imaginescapes (IS) olmak üzere üç kategoriden oluşur.

Dinamik Instagram Galerisi

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Dreamscapes

Dreamscapes, rüyaların zaman-mekansal gerçekliği ile ilgilenir. Rüyalarda bilinç, uyanık zamanlarında bastırdığı duygusal durumları, çeşitli zaman mekansal kurgularda yeniden kurar ve kendini bu durum içinde hayal eder. Böylece uyku halinde kendi gerçekliğini sorgulamaya başlar. Rüyalar zaman-mekansal bilgilerdir ve zaman-mekansal bir bilgi olduğu için gerçeklik oluştururlar. Bilinç, rüya esnasında gerçekliğini değiştirerek kendini evrimleştirir.

Memoscapes : Selfie 2018

Memoscapes:

Memoscapes, hatıraların zaman-mekansal gerçekliği ile ilgilenir. Hatıralarda bilinç, geçmişin mekanlarında dolaşır. Her dolaştığında farklı birşeyi hatırlar. Bazen herşeyi çok iyi hatırlar, bazense hatırladığı şeyin gerçek olmadığını fark eder. Memoscapes kategorisinde bu zaman-mekanlar kaydedilir.

Hatıralarda, bilinç şimdiyi ve geleceği anlamak için; hatıralarının zaman-mekanlarına dönüşür. Hatırlar zaman mekansal bir bilgidir ve bilincin benliğini (kendi gerçekliğini) oluşturmasını sağlar. 

Imagınescapes:

Imaginescapes, hayallerin ve fantezilerin zaman-mekansal gerçekliğidir. Hayaller bilinçte, oluşturulan kurcamaca alternatif zaman-mekanlardır. Bilincin kendisine dönüşmesini sağlayarak, geleceği tahmin etme şansı verirler. Örneğin bu fantaziler bilinci hiç olmamış bir olay içinde kendisini izlemesine olanak verirler. Bilinç hayalleri, bir an için doğru kabul ederek; daha önceden öğrendiği durumlarla karşılaştırır. Böylece isteklerine karar verir, ve kendi zaman-mekanında buna göre hareket eder. Hayaller zaman-mekansal bir bilgidir ve bilincin sonsuz alternatifli evrenler arasında speküler gerçekliğini bulunmasını sağlar.